termin | CZĘŚĆ I: 28 sierpnia, sobota, 18.00, CZĘŚĆ II: 29 sierpnia, niedziela, 16.00
miejsce | Europejskie Centrum Solidarności
/ przy sprzyjającej aurze: okrągły stół przy fontannach
/ w deszczowy dzień: audytorium ECS, parter
wstęp | wolny

MUZYKA NOMADÓW
gra
Paweł Zagańczyk

Artystyczna interpretacja muzyki wędrowców poszukujących bezpiecznego miejsca do życia w różnych rejonach świata. Wędrówkę rozpocznie tęskne portugalskie fado, a potem usłyszymy ogniste argentyńskie tango, które doprowadzi nas do tu i teraz – Paweł Zagańczyk zaprezentuje swoje autorskie kompozycje inspirowane życiem nomadów.
Ten koncert to muzyczna podróż w świat otwartej improwizacji, poszukiwanie korzeni muzyki niosącej ukojenie, nadzieję i dającej poczucie wspólnoty ludziom narażonym na wykluczenie. Głównymi bohaterami koncertu będą akordeon i bandoneon. Instrumenty te, zakorzenione w muzyce tradycyjnej, dziś szturmują największe sale koncertowe, w których grana jest głównie muzyka klasyczna.
Przygotujcie się na prezentację wielu gatunków muzycznych i dużo wzruszeń.

PAWEŁ ZAGAŃCZYK

To akordeonista, którego wizytówką są działania artystyczne na pograniczu różnych stylistyk i gatunków muzycznych. W kręgu jego zainteresowań jest muzyka improwizowana, nowe kompozycje i eksperymenty ukazujące szerokie spektrum akordeonu.
Nagrał trzy solowe albumy z muzyką współczesną: „Tango” (2014), „Globulus” (2018), „Fall of Icarus” (2019) oraz wiele płyt kameralnych. Koncertuje w Polsce i Europie, solowo i z orkiestrami. Jego repertuar stanowią zamówione i prawykonane przez niego kompozycje. Pisali dla niego m.in: Krzesimir Dębski, Mikołaj Majkusiak, Edward Sielicki, Mehmet Cän Ozer, Dariusz Mazurowski, Krzysztof Olczak, Cezary Paciorek, Gerhard Stäbler, Marek Czerniewicz czy Maciej Zimka. Współpracuje z muzykami jazzowymi (Adam Wendt, Krzesimir Dębski), zespołami wykonującymi muzykę współczesną, w tym elektroniczną. Jako założyciel kwartetu instrumentalnego Zagan Acoustic prezentuje kompozycje z pogranicza awangardy, jazzu i folku. Jest także autorem muzyki do spektakli teatralnych i słuchowisk radiowych.
Laureat ponad 20 konkursów akordeonowych i wielu branżowych nagród.
Wykłada w swojej macierzystej Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Paweł Zagańczyk