OTWARTE WARSZTATY TAŃCA | Afshin Ghaffarian
termin | 22–24 sierpnia 2018, godz. 16.030–19.30
adres | Gdańsk, ul. Elektryków
miejsce | Plenum
uczestnicy | tancerze i amatorzy – miłośnicy tańca w wieku minimum 18 lat
zapisy | 23 lipca – 18 sierpnia (decyduje kolejność zgłoszeń) → m.fryze@ecs.gda.pl
wstęp dla uczestników i publiczności | wolny

Na bezpłatne warsztaty zapraszamy tancerzy i amatorów – miłośników tańca w wieku minimum 18 lat. Afshin Ghaffarian będzie pracował z 20-osobową grupą. Artystę interesuje pamięć ciała. To będzie podróż do źródeł, sięganie po ekspresyjne zdolności ciała nieograniczane narzuconą techniką tańca. Kluczowym narzędziem w tym poszukiwaniu będzie improwizacja, za pomocą której uczestnicy będą zachęcani do eksplorowania nowych możliwości i przyjemności z ruchu. Warsztaty stwarzają przestrzeń, w której każdy odnajdzie własne środki tanecznej ekspresji.

Afshin Ghaffarian (ur. 1986) pochodzi z Iranu. Od najmłodszych lat interesował się sztuką sceniczną. Dyplom aktora zdobył w 2003 roku w Centrum Kanoun-e-Honâr-e-Saba w Meszhedzie (Mashhad). Od 2004 roku kontynuował studia na wydziale teatralnym Islamskiego Uniwersytetu Azad w Teheranie. W trakcie studiów odkrył taniec współczesny, który stał się jego pasją. Dzięki Internetowi studiował nagrania choreografii pionierów tej dziedziny sztuki: Piny Bausch, Marthy Graham, Merce’a Cunninghama czy Sashy Waltz. W 2006 roku założył podziemny zespół taneczny – podziemny, bo taniec w Iranie był zakazany. Nielegalne próby odbywały się w szkolnej sali modlitw. Afshin Ghaffarian zainspirował się twórczością Jerzego Grotowskiego – polskiego reżysera teatralnego, teoretyka teatru, pedagoga, reformatora teatru XX wieku – którego teksty przetłumaczył z angielskiego na perski. Rok później zaprezentował pierwszy spektakl pt. „Medea”. Wydarzenie odbyło się na pustyni, z dala od konwencjonalnych przestrzeni, przed wyselekcjonowaną publicznością. W 2009 roku jego spektakl „Dziwne, ale prawdziwe” został wystawiony w Teheranie jako przejaw tzw. teatru fizycznego. Gdy spektakl został zaproszony na festiwal do Niemiec, Afshin zdecydował się nie wracać do Iranu. Droga uchodźcy zaprowadziła go do Francji, gdzie w 2010 roku założył zespół Reformance Company. Jego twórcze poszukiwania skupiają się na pamięci ciała i kwestii przekazu treści przez ruch. Pierwszy spektakl w nowej ojczyźnie (pt. „Le Cri Perçant” – Krzyk przenikliwy) zaprezentował w październiku 2010 roku w Centre Nationale de la Danse. Przez rok studiował nauki polityczne na Sorbonie w Paryżu. Z socjologiem Baptiste Pizzinatem napisał książkę pt. „Café Réformances” (2013), poświęconą analizie relacji, jakie zachodzą między sztuką a społeczeństwem.

Warsztaty są otwarte dla publiczności tylko jednego dnia – piątek, 24 sierpnia.

Afshina Ghaffariana – gościa tegorocznej edycji festiwalu SOFA – zobaczymy w solowym spektaklu teatru tańca. Występ poprzedzi film osnuty na kanwie jego biografii.

Wspólna produkcja: SOFA, Plenum, Fundacja Polka dot

REGULAMIN WARSZTATÓW (pdf)