PRZY STOLE NA SOFIE

terminy | 17, 22–25 sierpnia

miejsce | ECS, okrągły stół przy fontannach

wstęp | wolny

Wydarzenie na facebooku.

Nasz okrągły stół powstał z okazji 30 rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 roku, kiedy Polki i Polacy przy urnach opowiedzieli się za demokracją. Decyzję o pierwszych po 1945 roku częściowo wolnych wyborach podjęli przy Okrągłym Stole przedstawiciele opozycji i ówczesnej komunistycznej władzy. Przy Europejskim Centrum Solidarności stół stał się przestrzenią debaty, warsztatów i innych aktywności społecznych. Jego fragment w lipcu i sierpniu służy również animacjom społecznym w gdańskich dzielnicach.

Stół to najważniejszy mebel, jaki wynalazł człowiek. Łączy, wzmacnia relacje i wspiera porozumienie. Zapraszamy do naszego okrągłego stołu.

PIĘKNIE I STARANNIE | warsztaty typografii

termin | 17 sierpnia, sobota, godz. 10.00–13.00

dla kogo | dla dużych i małych

wstęp | wolny + rezerwacja miejsc

 

Na warsztaty z liternictwa zapraszamy wszystkich, których interesuje typografia lub chcą doskonalić swoje umiejętności w tej dziedzinie. Poznamy podstawy projektowania liter oraz stworzymy zestaw znaków dla hasła tegorocznego festiwalu Solidarity of Arts – ODWAGA w różnych językach, które następnie za pomocą różnych technik szablonowych naniesiemy na chorągiewki. Efektami pracy warsztatowej ozdobimy plac przed ECS na czas festiwalu.

 

prowadząca warsztaty | Eugenia Tynna

Absolwentka Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuki oraz Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie po obronie dyplomu magisterskiego została asystentką w Pracowni Liternictwa i Typografii na Wydziale Grafiki. Wykładała również w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Gdańsku. Ostatnie lata aktywnie prowadzi warsztaty oraz wykłady z kaligrafii i liternictwa.

STREFA RELAKSU PRZY STOLE

termin | od 22 sierpnia

dla kogo | dla dużych i małych

wstęp | wolny

 

Usiądź przy stole przed ECS jak w letnim ogrodzie – posłuchaj, poczuj, odpocznij. Zapraszamy do spędzenia kilku chwil w strefie relaksu na placu w centrum miasta, wśród zielonych traw, prawdziwej łąki i miododajnych roślin, które przyciągają motyle i dają poczucie natury. Obok znajdziesz leżaki, hamaki i spokój.

 

ogrodnik | Denis Zaykovskiy

Urodził się w Moskwie, w Rosji. Z wykształcenia dziennikarz, pracował w telewizji, kiedy jeszcze były czasy małej wolności w Rosji. Jego największe hobby to rośliny i ogrody, współpracuje z wieloma inicjatywami miejskimi na terenie całego Trójmiasta.

realizacja konstrukcji z roślinami | Bartek Cybowski, 2beeart Productions

REMINISCENCJE | instalacja dźwiękowa

Przy stole zamontowano stanowiska ze słuchawkami z pejzażem dźwiękowym. W czterech językach (polskim, angielskim, rosyjskim i ukraińskim) usłyszymy fragmenty testamentu Olega Sencowa, symbolicznego bohatera tegorocznej edycji festiwalu – ukraińskiego reżysera filmowego, pisarza, dokumentalisty, uczestnika Euromajdanu, oskarżonego przez rosyjskie służby bezpieczeństwa o przygotowywanie ataku terrorystycznego, aresztowanego i – w sfingowanym procesie – skazanego na 20 lat syberyjskiego łagru. Reżyser stał się symbolem walki o uwolnienie więźniów politycznych na całym świecie. W kampanię na rzecz jego zwolnienia zaangażowali się m.in. Agnieszka Holland, Ken Loach, Pedro Almodóvar, Wim Wenders, a także Lech Wałęsa.

Instalacja przedstawia utwór na pograniczu ambientu i field recordingu, z elementami spoken word. Intencją artysty było sprowokowanie słuchacza do głębokiego słuchania, uwrażliwienie i wyciszenie. Poprzez zmysły doświadczymy i przybliżymy postać Olega Sencowa, bohatera uosabiającego hasło tegorocznego festiwalu SOFA – ODWAGA.

 

artysta | Petar Petkov

Muzyk, kompozytor, improwizator. Edukację artystyczną rozpoczął w muzycznym gimnazjum w Płowdiw, w Bułgarii. Studiował w Bułgarii, Szwecji i Polsce. Zdobywca wielu nagród w międzynarodowych konkursach gitarowych, uczestnik kilkunastu festiwali i multidyscyplinarnych projektów artystycznych.

DZIAŁAMY PRZY STOLE | warsztaty manualne dla każdego

termin | 24–25 sierpnia, sobota i niedziela, godz. 10.00–14.00

dla kogo | dla dużych i małych

wstęp | wolny

ODWAGA – to przewodnie hasło tegorocznego święta sztuki, ludzi i idei, czyli festiwalu Solidarity of Arts. Czekamy na Was przy stole – zarówno na młodych, jak i starszych. Przygotowaliśmy stoiska z warsztatami, gdzie zrobisz torbę z nadrukiem, przypinkę lub własnoręcznie wykonaną pamiątkę z Gdańska z tegorocznym hasłem festiwalu: ODWAGA.

 

prowadzenie warsztatów manualnych | Kolektyw twórczy MyWy

MARATON PISANIA LISTÓW | WSPARCIE DLA OLEGA SENCOWA

Zdarzyło się to nie dawno temu, tylko teraz. Nie gdzieś tam, tylko nieopodal nas. OLEG
SENCOW – ukraiński reżyser, uczestnik Majdanu – został oskarżony o terroryzm, planowanie
ataków na mosty, linie energetyczne oraz pomnik Lenina. Był torturowany w śledztwie i
skazany na 20 lat więzienia, nigdy jednak nie przyznał się do winy.
Reżyser stał się symbolem walki o uwolnienie więźniów politycznych na całym świecie.
Obecnie ciągle przebywa w rosyjskim łagrze.

W kampanię na rzecz jego zwolnienia zaangażowali się m.in. Agnieszka Holland, Ken Loach,
Pedro Almodóvar, Wim Wenders, a także Lech Wałęsa.

I Ty dołącz do MARATONU PISANIA LISTÓW dając wyraz wsparcia dla Olega Sencowa,
symbolicznego bohatera tegorocznej edycji festiwalu SOLIDARITY OF ARTS. Wolontariusze
Amnesty International Trójmiasto – lokalnej grupy aktywistycznej, założonej w 2013 roku –
będą dyżurować przy okrągłym stole przed ECS.

MARATON PISANIA LISTÓW to międzynarodowa inicjatywa realizowana przez Amnesty
International, mobilizująca ludzi na całym świecie do solidarnego przeciwstawienia się
naruszeniom praw człowieka. Każdy z nas może zabrać głos w słusznej sprawie!

DYŻURY WOLONTARIUSZY przy stole
czwartek–piątek / 22–23.08 / 17.00–19.00
sobota–niedziela / 24–25.08 / 10.00–14.00