Oleg Sencow, symboliczny bohater tegorocznej edycji festiwalu, dołączy w tym roku do grona laureatów nagrody NEPTUN.

Ukraiński reżyser filmowy, pisarz, dokumentalista, uczestnik Euromajdanu, został oskarżony przez rosyjskie służby bezpieczeństwa o przygotowywanie ataku terrorystycznego. Nie przyznał się do winy. W pokazowym procesie skazano go na 20 lat syberyjskiego łagru. Odsiaduje wyrok. Sencow poprzez swoją bezkompromisową postawę jednoznacznie wskazuje, gdzie jest dobro, a gdzie zło i daje świadectwo, że za prawdę i za dobro warto płacić najwyższą cenę.

Reżyser stał się symbolem walki o uwolnienie więźniów politycznych na całym świecie. W kampanię na rzecz jego zwolnienia zaangażowali się m.in. Agnieszka Holland, Ken Loach, Pedro Almodóvar, Wim Wenders, a także Lech Wałęsa. Nagrodę w imieniu brata odbierze Natalia Kapłan.

NEPTUN to nagroda przyznawana od 14 lat przez prezydenta miasta Gdańska polskim i zagranicznym twórcom, których artystyczna działalność nawiązuje do gdańskiej tradycji bądź współczesności, zaś ich dorobek pozostawia trwały ślad w historii naszego miasta, wpisując się w wartości wolności i solidarności. Laureat otrzymuje dyplom oraz statuetkę autorstwa. Dotąd NEPTUNEM uhonorowanych zostało 36 osób.