Filmy, na które zapraszamy Państwa podczas tegorocznej edycji festiwalu SOLIDARITY OF ARTS – w różnorodny sposób opowiadają o zmaganiach jednostki ze światem.

Znajdziemy w nim dokument „Sztuka i kara” (ang. „Act & Punishment”) o zespole Pussy Riot – kadry dokumentalne w filmie przeplatają się z kreacją bohaterek. Poznajemy artystki zarówno jako kobiety funkcjonujące w realnym świecie, jak i jako sceniczne alter ego w performatywnej ekspresji. To oryginalny portret akcjonizmu i feminizmu wpisany w polityczny i historyczny krajobraz współczesnej Rosji i świata.

Film „Słońce, to słońce mnie oślepiło” Anki i Wilhelma Sasnalów – inspirowany „Obcym” Alberta Camus – pokazuje uwikłanego we własny lęk bohatera, którego wyobcowanie nie chroni przed światem i konfrontacją z nim. Bohater ten staje przed koniecznością dokonania wyboru.

Zobaczymy też „Gracza” Olega Sencowa – film, którym reżyser zadebiutował na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Rotterdamie w 2012 roku, o nastolatku, mistrzu gier komputerowych, całkowicie pochłoniętym przez wirtualny świat.

W programie filmowym festiwalu znajdziemy również najnowszy film Agnieszki Holland „Obywatel Jones”, opowiadający historię młodego dziennikarza, który przemierza ZSRR w latach 30. i staje się naocznym świadkiem ludobójstwa – wielkiego głodu na Ukrainie, a po powrocie do Londynu, mimo śmiertelnych pogróżek, odważnie nie ustaje w walce o prawdę.

Zapraszamy również na projekcję „Mowy Ptaków” – najnowszego filmu Xawerego Żuławskiego, na podstawie scenariusza jego ojca, Andrzeja Żuławskiego. Ci, którzy film widzieli twierdzą, że to obraz mocny i czuły jednocześnie. Opowiadający o tu i teraz, ale i o duszy. Podobno, nie pozwala o sobie zapomnieć Agnieszka Holland będzie gościem Solidarity of Arts i spotka się z publicznością.

ZAREZERWUJ WEJŚCIÓWKI.

Aktualności na temat pokazów filmowych w wydarzeniu na facebooku.