Urszula Wasielewska-Kuziemska, gdańska artystka, scenografka, architektka, wybrała znak nieskończoności jako symbol festiwalu poświęconego idei suwerenności. Doprowadziły ją do tego skojarzenia – suwerenna, niezależna, samodzielna, integralna, nietykalna, niepodległa…
Geometryczna interpretacja nieskończoności w postaci przeskalowanego obiektu zawiśnie nad głowami publiczności w ogrodzie zimowym Europejskiego Centrum Solidarności, a jego elementy będą powracać w różnych przestrzeniach festiwalowych.

– Poza znaczeniami, które zarówno twórca i odbiorca sztuki tworzy, by oswajać przedmioty i skracać dystans nieznajomości, dla mnie ten obiekt to przede wszystkim wspaniały proces tworzenia i współpracy – mówi artystka. – Poprzez dialog z pracownikami ECS i z wykonawcami projektu powstaje nowa struktura, która rozrasta się i przekształca, pochłania materiały, efekty i idee. A jednocześnie szuka kompromisów, możliwości w obszarze prawa, technologii i zasad fizyki. Kiedy obiekt z nieożywionej materii staje się energią, która łączy ludzi, powstaje coś znacznie ważniejszego niż sam efekt końcowy.

Urszula Wasielewska-Kuziemska
Urodziła się i wychowała nad polskim morzem. W 2008 roku ukończyła w Gdańsku ASP. Przeszła drogę od klasycznego malarstwa, grafiki warsztatowej do obiektów przestrzennych i architektury wnętrz. Dziedziną, w której najpełniej łączą się dla niej wszystkie te obszary, jest scenografia. Wykonywała projekty dla teatru, muzeum, filmu, agencji reklamowych oraz świata mody. Lubi pracować z ludźmi, rozwiązywać zagadki technologiczne, szukać skojarzeń i budować treści, nie używając słów. Pracowała m.in. dla Biura Wystaw Artystycznych Wrocław, Gdańskiej Galerii Miejskiej, Ambasady RP w Paryżu, Vogue, Elle, Nike, IKEA, Reebok, 4F, Allegro, Reserved, Forum Gdańsk. Założyła duet scenograficzny Witalis, który ma na koncie wiele komercyjnych projektów, jak i kolaboracji z instytucjami.
Poprzez dialog i wsłuchiwanie się w rytm miejsc szuka harmonijnych i ponadczasowych rozwiązań.

Przy realizacji instalacji Nieskończoność Urszulę Wasielewska-Kuziemską wspierają:
Rafał Wróblewski | Architekt, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej. Pracuje w dziedzinie architektury oraz grafiki 3D, głównie wizualizacji architektonicznej. Współprojektant Algae Dome, pawilonu produkującego żywność, który powstał podczas Chart Art Fair 2017 w Kopenhadze. Finalista Danish Design Award oraz zwycięzca Asia Design Prize 2018. Współzałożyciel studia Photon Images zajmującego się wizualizacją architektoniczną.
Aleksander Wadas | Architekt, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej. Zdobywał doświadczenie w Bjarke Ingels Group w Kopenhadze, pracując przy międzynarodowych projektach o zróżnicowanej skali i funkcji, m.in. Amager Resource Center w Kopenhadze, Capita Tower w Singapurze i restauracji Noma 2.0 w Kopenhadze (2012–2017). Finalista Danish Design Award 2018 oraz zwycięzca Asia Design Prize 2018 za pawilon Algae Dome.