ODWAGA – jest ideą przewodnią 11 już edycji festiwalu SOLIDARITY OF ARTS. Zaprosiliśmy do Gdańska artystów, którym przyświeca odwaga. A przejawia się nie tylko w poszukiwaniach twórczych, ale przede wszystkim w niezgodzie wobec zła i otwartym dialogu na temat niedostatków świata – ograniczeń praw człowieka, populizmu, nacjonalizmu, łamania zasad demokracji, czy bierności polityków wobec zmian klimatu.

Festiwal Solidarity of Arts – święto sztuki, ludzi i idei – jest próbą odczytania współczesnego świata z perspektywy sztuki. Projekt, choć w głównej mierze muzyczny, łączy różne gatunki sztuki i spotyka artystów z całego świata zaangażowanych na rzecz obrony uniwersalnych wartości. Od trzech lat Solidarity of Arts zwraca uwagę na te idee, które w danym roku jawią się jako szczególnie ważne.

SYMBOLICZNY BOHATER

Symbolicznym bohaterem tegorocznej edycji festiwalu jest Oleg Sencow – ukraiński reżyser filmowy, pisarz, dokumentalista, uczestnik Euromajdanu, oskarżony przez rosyjskie służby bezpieczeństwa o przygotowywanie ataku terrorystycznego, aresztowany i – w sfingowanym procesie – skazany na 20 lat syberyjskiego łagru. Sencow poprzez swoją bezkompromisową postawę jednoznacznie wskazuje, gdzie jest dobro, a gdzie zło i daje świadectwo, że za prawdę i za dobro warto płacić najwyższą cenę. Reżyser stał się symbolem walki o uwolnienie więźniów politycznych na całym świecie. W kampanię na rzecz jego zwolnienia zaangażowali się m.in. Agnieszka Holland, Ken Loach, Pedro Almodóvar, Wim Wenders, a także Lech Wałęsa.

W trakcie Solidarity of Arts poznamy bliżej twórczość Olega Sencowa, jak również jego dramatyczne losy – pokażemy wstrząsający dokument pt. „Proces. Federacja Rosyjska kontra Oleg Sencow”. Do Gdańska przyjadą: siostra reżysera – Natalia Kapłan i jego wieloletni obrońca – Dimitrij Dinza oraz członkowie Europejskiej i Polskiej Akademii Filmowej walczący o to, aby samotna walka Olega Sencowa nie została zapomniana.

Co ciekawe, Dimitrij Dinza był także obrońcą członkiń zespołu Pussy Riot, po jego akcji artystycznej w soborze Chrystusa Zbawiciela, które również usłyszymy podczas tegorocznego Solidarity Of Arts.

SYMBOLICZNY MEBEL

Motywem przewodnim całorocznego programu Europejskiego Centrum Solidarności – w roku 30 rocznicy obrad przy Okrągłym Stole, które przyniosły kompromis, dzięki któremu nie doszło w Polsce do rozlewu krwi – jest stół. Współczesna instalacja okrągłego stołu stanęła w czerwcu przed ECS, na placu przy fontannach, zachęcając do spotkania i do rozmowy. Wykorzystamy nasz stół także w trakcie Solidarity of Arts, dyskutując przy nim o zagrożeniach wolności i odważnym przeciwstawianiu się złu.

Stół połączy gości festiwalu z publicznością również w innym miejscu – w zaprzyjaźnionej z Europejskim Centrum Solidarności 100czni, wyjątkowej kulturalno-kulinarnej przestrzeni w Gdańsku. Tam, przy różnych stołach, ugotujemy wspólnie obiad, rozmawiając przy tym – z artystami, aktywistami, społecznikami – o byciu sobą wobec wyzwań, jakie przed nami.

Magdalena Sroka, kuratorka Solidarity of Arts 2019

Basil Kerski, dyrektor ECS