Spotkanie z Olegiem Sencowem

SOLIDARITY OF ARTS. ODWAGA | ANEKS

termin | 25 października, godz. 18.30

miejsce | ECS, ogród zimowy

wstęp | wolny

Oleg Sencow przyjeżdża do Gdańska, zapraszamy na rozmowę przy okrągłym stole! Po ponad pięciu latach więzienia i łagru za rzekomą działalność terrorystyczną, ukraiński reżyser 7 września został uwolniony. A że w sierpniu podczas festiwalu SOLIDARITY OF ARTS na znak solidarności i z wiarą, że odzyska wolność – został uhonorowany nagrodą prezydenta miasta Gdańska Neptun, teraz będzie również okazja do wręczenia mu statuetki.

Oleg Sencow stał się symbolem walki o uwolnienie więźniów politycznych na całym świecie. Ten ukraiński reżyser filmowy, pisarz, dokumentalista, uczestnik Euromajdanu, został przez rosyjskie służby bezpieczeństwa oskarżyły o przygotowywanie ataku terrorystycznego. W procesie politycznym skazano go na 20 lat syberyjskiego łagru. Świat upominał się o jego wolność. W kampanię na rzecz uwolnienia Sencowa zaangażowali się m.in. Lech Wałęsa, Agnieszka Holland, Ken Loach, Pedro Almodóvar i Wim Wenders.

Kiedy przygotowywaliśmy SOLIDARITY OF ARTS, w tym roku pod hasłem ODWAGA, nie mieliśmy żadnej wątpliwości, że to właśnie Oleg Sencow powinien być symbolicznym bohaterem tegorocznej edycji festiwalu. Wtedy pisał do nas, w emocjonalnym liście ze stemplami łagrowej cenzury, że solidarność – dzięki przykładowi Solidarności – jest środkiem do celu dla wszystkich pragnących prawdy i wolności. List przywiozła do Gdańska Natalia Kapłan, kuzynka Olega Sencowa. (list Olega Sencowa do uczestników festiwalu SOLIDARITY OF ARTS. ODWAGA przeczytasz → tutaj).

Niespełna dwa tygodnie po zakończeniu SOLIDARITY OF ARTS Sencow odzyskał wolność.

Zapraszamy na spotkanie z Olegiem Sencowem. Przy okrągłym stole rozmowę z reżyserem przeprowadzi Dariusz Jabłoński, polski reżyser filmowy, scenarzysta i producent, członek Polskiej i Europejskiej Akademii Filmowej.

Tego wieczoru również Olegowi Sencowowi zostanie wręczona, przyznana w sierpniu, nagroda prezydenta miasta Gdańska Neptun.